Tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Ziemi Wschowskiej, obok prezentacji wystaw stałych, będzie okazją do zwiedzenia ekspozycji poświęconej polskiemu plakatowi filmowemu.
Kolekcja plakatu w zbiorach Muzeum Ziemi Wschowskiej liczy blisko 2400 sztuk, w tym ponad 1500 reprezentuje plakat filmowy. Kolekcja powstała dzięki darowiznom z Kina „Hel”, Muzeum Narodowego w Poznaniu i Centrali Wynajmu Filmów w Zielonej Górze. Obejmuje prace z lat 1948-1974, a więc okres największego rozkwitu polskiej szkoły plakatu.
Na wystawie zaprezentowanych zostanie 65 plakatów ukazujących kolejne fazy rozwoju tej dziedziny twórczości. Od obowiązującego na przełomie lat 40. i 50. XX w. socrealizmu, wyznaczającego sztuce rolę środka wychowania estetycznego robotniczo – chłopskiego społeczeństwa, przez uwolnienie wyobraźni artystycznej i wprowadzenie znamion nowoczesności po przełomie w 1956 r., aż po wykształcenie się licznego środowiska twórców operujących własnym językiem wypowiedzi i kreujących własny opis świata filmowego.
Rozwój współczesnego plakatu filmowego w Polsce datuje się od 1948 r, gdy Henryk Tomaszewski zdobył pięć nagród na Międzynarodowej Wystawie Plakatu w Wiedniu. Obok dzieł H. Tomaszewskiego na ekspozycji w Muzeum Ziemi Wschowskiej znajdą się m.in. prace Jana Lenicy, Jana Marcina Szancera, Franciszka Starowiejskiego, Eryka Lipińskiego, Jana Młodożeńca, Waldemara Świerzego, Juliana Pałki, Wojciecha Fangora, Wiktora Górki, Hanny Bodnar, Jerzego Flisaka i Aleksandra Kobzdeja.
Wszystkie plakaty udostępnione zwiedzającym cechuje wysoka wartość artystyczna i niełatwo osiągalna atmosfera oraz estetyka odcinająca się od szarości czasów PRL-u. Pomysłowość interpretacji tematu i operowanie symboliką jest prawdziwie mistrzowskie. Jako dzieła sztuki oddające klimat filmu i przypominające jego fabułę polskie plakaty sprawiają, że obrazy te mogą nadal żyć w pamięci odbiorców.