17 maja podczas Nocy Muzeów w Muzeum Ziemi Wschowskiej zaprezentowane zostaną po raz pierwszy prace znanego rysownika – Andrzeja Mleczki.
Artysta urodził się w 1949 roku w Tarnobrzegu. Choć z wykształcenia jest architektem, to przyszłość swoją związał z rysownictwem. Już w trakcie nauki w Krakowie podjął współpracę z lokalnymi pismami studenckimi. W 1983 roku uzyskał zgodę na utworzenie własnej galerii, a już w 2000 roku powstała jej filia w Warszawie.
Andrzej Mleczko jest autorem ponad 20 tysięcy rysunków i ilustracji, głównie satyrycznych, opublikowanych w kilkudziesięciu pismach i magazynach. Jego prace ukazały się w 46 książkach i albumach. Ponadto ma na swoim koncie 125 wystaw indywidualnych w kraju i 30 za granicą. Równolegle Mleczko zajmuje się: malarstwem, grafiką reklamową, plakatem, a nawet scenografią.
Rysunki Mleczki charakteryzują się oszczędnością formy i bogactwem treści. Ich tematyka jest różnorodna. Obejmuje m.in. zagadnienia z zakresu obyczajowości, polityki, a nawet historii. Artysta, obserwując rzeczywistość niejako z dystansu, ukazuje ją w sposób humorystyczny. Wbrew powszechnej opinii kontrowersyjność jest dla niego jednak drugorzędna. W swojej pracy ceni sobie bardziej świeży, inteligentny i zabawny pomysł.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w okresie od maja do sierpnia przy Placu Zamkowym 2.
Serdecznie zapraszamy!