NOC MUZEÓW we WSCHOWIE 2017

Tegoroczna Noc Muzeów zaplanowana została na 20 maja, czyli dwa dni po otwarciu w Muzeum Ziemi Wschowskiej wyjątkowej wystawy czasowej: „Verbum domini manet in aeternum. Wschowski Syjon – centrum wielkopolskiego protestantyzmu”. Wystawa otrzymała dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Współorganizatorem jest Pełnomocnik Rządu Federalnego do spraw Kultury i Mediów z Etatu Referatu Kultury byłych Prus Zachodnich, Ziemi Poznańskiej oraz Wołynia i Galicji. Wpisuje się ona w obchody jubileuszu 500-lecia reformacji. Wschowa, obok Torunia, przez wieki stanowiła najsilniejsze centrum luteranizmu w Polsce. Zgromadzone w przestrzeni muzealnej zabytki poprowadzą widza w głąb bogatej historii wschowskich luteranów oraz protestantów żyjących w okolicy Wschowy. Po raz pierwszy zaprezentowane zostaną liczne eksponaty ze zbiorów muzeów, bibliotek, archiwów, z Polski i Niemiec, prezentujące bogatą spuściznę protestanckich mieszkańców królewskiego miasta; prywatnego ośrodka miejskiego Szlichtyngowej, a także małych parafii wiejskich. Łącznie na wystawie eksponowanych będzie ponad 300 obiektów z około 20 instytucji i zbiorów prywatnych. Wokół tych cennych zabytków Muzeum Ziemi Wschowskiej przygotowało dużo ciekawych wydarzeń towarzyszących, których realizację rozpoczniemy już podczas Nocy Muzeów – w barokowych kamienicach – miejscu ekspozycji. W świat pięknie zdobionych, kaligrafowanych sztambuchów (łac. album amicorum) wprowadzi zwiedzających dyrektor MZW i kuratorka wystawy Marta Małkus.

W rezydencji jezuickiej, jak co roku, otworzymy Edukacyjne Poddasze. Odbędą się na nim magiczne warsztaty z Kaliną Patek i jej teatrem ilustracji Kamishibai. Zapraszamy dzieci z opiekunami i młodzież na godzinę 16:00 lub 18:00. Ta propozycja jest częścią projektu „Małe miasto wielkich przeżyć – kreatywne warsztaty i przewodnik po Wschowie” dofinansowanego w programie Patriotyzm Jutra.

Tradycyjnie o zmierzchu zaprosimy na spacer wśród kamiennych pamiątek po dawnych mieszkańcach Wschowy – w tym roku ze szczególnym akcentem na opowieści o duchownych Wschowskiego Syjonu.

Zachęcamy również do skorzystania z nowej propozycji Muzeum Ziemi Wschowskiej i zwiedzania naszych ekspozycji z Kartą Wizyty Małego Gościa, która prowadzi muzealną ścieżką w ciekawy, intrygujący sposób nawet najmłodszych gości.

nOC MUZE