316 lat temu, 13 lutego 1706 roku, na polach pomiędzy Osową Sienią, a Dębową Łęką doszło do jednej z najważniejszych bitew wielkiej wojny północnej. Tego dnia naprzeciwko siebie stanęły oddziały szwedzkie (dowodził nimi Carl Gustaf Rehnskiöld) z połączonymi siłami sasko-rosyjskimi (pod dowództwem Johanna Matthiasa von der Schulenburga). W bitwie tej, pomimo znaczącej przewagi liczebnej przeciwnika, zdecydowane zwycięstwo odnieśli Szwedzi.

Jedną z ofiar bitwy był Carl Ludwig von der Osten-Sacken, którego portret i epitafium znajdują się na stałej ekspozycji w siedzibie MZW przy pl. Farnym 3. Zwiedzający mogą tam również zobaczyć m.in. prezentację multimedialną, makietę oraz liczne mapy i grafiki, dzięki którym poznają źródła konfliktu nazwanego przez historyków wielką wojną północną, a także przebieg samego starcia z lutego 1706 roku.

Informacje dotyczące „wschowskich” wydarzeń z 1706 roku szybko rozeszły się po całej Europie. Grafikę ukazującą bitwę pod Wschową pokazano m.in. we francuskim almanachu na rok 1707, ukazującym chwalebne podboje króla szwedzkiego Karola XII. Prawdopodobnie obok postaci szwedzkiego monarchy ukazany został król Polski Stanisław Leszczyński. W tle grafiki widoczne miasto oraz wysokie wniesienie, stanowiące artystyczną wizję samego autora – jak widzicie z pewnością nie miał on okazji uczestniczyc bezpośrednio w wydarzeniach pod Wschową, gdy tworzył to dzieło.

Na terenie Nowych Ogrodów w miejscowej karczmie znajdowała się tablica, która przypominała gościom o bitwie pod Wschową. Tablica upamiętniała śmierć osiemdziesięciu żołnierzy. Niestety nie przetrwała do dnia dzisiejszego, ale można zobaczyć jej wygląd na dawnych pocztówkach. Ciekawostka dotycząca tablicy – kilka liter zostało napisanych większym rozmiarem. Po odpowiednim ułożeniu litery te tworzą rok 1706 (rok, w którym doszło do bitwy pod Wschową) zapisany w formie cyfr rzymskich – MDCCVI.

Od niedawna na dziedzińcu muzealnym zwiedzający mogą zobaczyć pozostałości po pomniku, który upamiętniał bitwę pod Wschową. Pomnik ten z inicjatywy Johanna Balthasara von Schlichtinga został ustawiony w setną rocznicę bitwy (1806 r.) w parku należącym do majątku Osowa Sień. Na terenie Nowych Ogrodów stoi zachowany do naszych czasów trójkątny cokół tego pomnika.

Bitwa pod Wschową jest do dziś bardzo popularna. Duża zasługa w tym szwedzkiego zespołu heavymetalowego Sabaton, który nagrał utwór „Killing Ground”, poświęcony właśnie wydarzeniom z 13 lutego 1706 roku.

źródło: Dominic Winter Auctioneers
Pocztówka z Nowych Ogrodów. W lewej części widoczna tablica z karczmy, informująca o bitwie pod Wschową.
Zbiory: R. Stöwesand