Muzeum Ziemi Wschowskiej zaprasza na piknik rycerski „Średniowieczne miasto. Przywilej króla Jagiełły”, który odbędzie się 9 lipca 2022 r. na  dziedzińcu muzeum przy pl. Farnym 3 i ul. Ks. Rogalińskiego. Po ubiegłorocznym sukcesie, postanowiliśmy po raz kolejny zorganizować dla Państwa to wydarzenie i mamy nadzieję, że zagości ono już na stałe w naszym kalendarzu. Tegoroczny piknik będzie wyjątkowy, ponieważ związany z okrągłą 600. rocznicą inkorporacji Wschowy do Polski.

Wraz z naszymi partnerami, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, zaplanowaliśmy dla  mieszkańców i turystów, cały szereg atrakcji. Świętować zaczniemy w samo południe. Punktualnie o godzinie 12.00 Rota Zaciężna św. Judy Tadeusza, wyruszy z Placu Farnego pod wschowski ratusz, gdzie rycerz uroczyście odczyta treść królewskiego przywileju Nadania Prawa Polskiego. Następnie udamy się na dziedziniec Muzeum Ziemi Wschowskiej, gdzie o 12.30 nastąpi otwarcie pikniku.

Wschowscy rycerze przygotowali dla Państwa takie atrakcje jak strzelanie z łuku, turniej rycerski dla dzieci, opowiadanie wschowskich legend, pokaz dawnych tańców, zabaw i gier. Nie zabraknie również stoiska z rycerskim rynsztunkiem. O godzinie 14.00 zaprezentujemy Państwu naszą gazetę jednodniową „Kurier Wschowski”, przygotowaną specjalnie na tą okazję.

Natomiast w godzinach 13.00-15.00 dla najmłodszych odbędą się warsztaty tkackie, które poprowadzi pani Justyna Szewczyk z „Czerlejewo 9”.  Dzieci będą mogły popracować na małych krosnach tkackich. Uczestnicy warsztatów nauczą się obsługi krosna oraz będą mogli wykonać na pamiątkę ozdoby dla siebie oraz najbliższych.

(Warsztaty odbędą się na poddaszu siedziby MZW przy Placu Farnym 3. Zajęcia dla dwóch grup po 15 osób. Zapisy na warsztaty pod nr tel.: 65 540 16 40 oraz w dzień pikniku na recepcji
w muzeum).

Natomiast o godzinie 15.00 rozpocznie się okolicznościowy wykład pod tytułem: „600 – lecie przywileju inkorporacyjnego. Czyli jak Wschowa w Polsce się znalazła”.

Ponadto na pikniku nabyć będzie można okolicznościową pocztówkę z możliwością opieczętowania jej specjalnym stemplem. Dostępne w sprzedaży będą również wybijane monety, które powstawać będą na stanowisku menniczym.

W średniowiecznym mieście nie może zabraknąć miejsca na handel, dlatego przy ulicy księdza Józefa Rogalińskiego rozstawione zostaną kramy kupieckie, w których będą mogli Państwo nabyć tradycyjnie pieczony chleb oraz wschowski miód. Przy stoiskach jakie przygotowuje Koło Pszczelarzy we Wschowie będzie można degustować oraz zakupić miód, a także zobaczyć zabytkowy ul. W wydarzeniu udział weźmie Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa z Osiecznej, które  w związku z piknikiem przygotuje wyjątkowe pieczywo wypiekane tradycyjnymi metodami
z ziaren  zmielonych w zabytkowym młynie. Wśród kramów znajdą się również stoiska z wyrobami z ceramiki, średniowiecznymi zabawkami i pamiątkami dla najmłodszych uczestników pikniku.

Muzeum Ziemi Wschowskiej przygotowało też dla Państwa niespodziankę. Każdy kto kupi bilet na zwiedzanie muzeum w cenie otrzyma porcję  pieczonego prosiaka.*

Spotkajmy się już 9 lipca na dziedzińcu Muzeum Ziemi Wschowskiej. Serdecznie zapraszamy!

*Promocja obowiązuje do wyczerpania zapasów.