W miniony czwartek na zaproszenie dyrektora Damiana Małeckiego w Muzeum Ziemi Wschowskiej gościł p. Tomasz Cholewa, dyrektor finansowy Marmorin Design. Firma Marmorin jest uznanym i wielokrotnie nagradzanym producentem kompozytowych wanien wolnostojących oraz umywalek i brodzików, które są szczególnie popularne w Ameryce Północnej. Przedsiębiorstwo ma swoją długą wschowską tradycję, ponieważ zostało założone w 1985 r. we Wschowie, gdzie do dzisiaj mieści się jego główna siedziba. Dzieje się tak pomimo tego, że przed rokiem przedsiębiorstwo zostało kupione przez firmę Schock GmbH, a następnie firmę inwestycyjną Triton.

W trakcie spotkania panowie rozmawiali na temat trwającej wystawy pt. ,,Król Stanisław I, Sarmata i Europejczyk. Ziemia Wschowska-Lotaryngia”, której Marmorin jest jednym z najważniejszch sponsorów. Wymienili się także własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami z pracy we Wschowie, ponieważ obydwaj panowie pracują we Wschowie od stosunkowo niedawna. Rozmowa dotyczyła także bogactwa i potencjału historycznego Wschowy. Na koniec panowie wyrazili nadzieję na dalszą współpracę.

Następnie p. Tomasz Cholewa został oprowadzony po ekspozycji czasowej przez kuratora wystawy Przemysława Wojciecha. Podczas zwiedzania przybliżona została koncepcja, ranga oraz znaczenie wystawy przygotowanej przez Muzeum Ziemi Wschowskiej. Z pośród ponad 100 unikatowych eksponatów sprowadzonych przez nas do Wschowy z Muzeum Narodowego w Warszawie i Poznaniu, niektóre szczególnie przykuły uwagę naszego gościa. Bez wątpienia do najcenniejszych z zaprezentowanych zabytków należą portrety pary królewskiej, należące do jednych z najwcześniejszych oraz najbardziej znanych w kraju. Mamy nadzieję, że nie była to ostatnia wizyta przedstawiciela firmy Marmorin w naszym muzeum, a rozpoczęta współpraca zaowocuje wizytami pozostałych pracowników tego wschowskiego zakładu.