Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa Konrad Antkowiak, Muzeum Ziemi Wschowskiej oraz partnerzy zapraszają na IV Rajd na Wschowę. Obchody rozpoczną się upamiętnieniem 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W piątek, 1 września br. o godz. 12.00 nastąpi złożenie kwiatów pod Pomnikiem Upamiętniającym Walkę Bohaterów Ojczyzny na Frontach II Wojny Światowej przy ul. Łaziennej we Wschowie. Natomiast o godz. 18.00 w siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej na pl. Farnym 3, odbędzie się okolicznościowy wykład Dariusza Czai pt. „Początek wojny na pograniczu polsko-niemieckim z perspektywy niemieckiej”.

W sobotę, 2 września 2023 r. o godz. 12.30 na placu przed stadionem im. Alfreda Smoczyka w Lesznie będzie miała miejsce uroczystość pożegnania uczestników Rajdu na Wschowę oraz ich wymarsz z Leszna do Wschowy. Żołnierze 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz 125 Batalionu Lekkiej Piechoty przemaszerują trasą jaką we wrześniu 1939 roku przeszli polscy wojskowi. Uczestnicy rajdu o 14.30 dotrą do Wschowy pod obelisk upamiętniający wypad wojsk polskich 2 września 1939 r., gdzie żołnierze 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego przy dźwiękach hymnu wciągną flagę na maszt. Następnie odbędzie się wspólny pochód na Rynek we Wschowie, gdzie o 15.00 maszerujący zostaną przywitani przez Burmistrza Miasta i Gminy Wschowa. Uczestnikom przemarszu towarzyszyć będzie Młodzieżowa Orkiestra Dęta ze Wschowy, uczniowie klas mundurowych, harcerze i strzelcy. Po oficjalnych obchodach na rynku odbędzie się piknik wojskowy, podczas którego mieszkańcy Wschowy będą mogli zasmakować wojskowej grochówki. Swoje stoiska będą mieli również harcerze z hufca ZHP we Wschowie, członkowie wschowskiego Związku Strzeleckiego „Strzelec“, Wojskowe Centrum Rekrutacji, Muzeum Ziemi Wschowskiej oraz żołnierze 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego i 125 Batalionu Lekkiej Piechoty w Lesznie.

Serdecznie zapraszamy!