W dniu 30 października 2023 roku uczniowie I Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica we Wschowie wraz z uczestnikami Hufca Pracy we Wschowie, którzy są uczniami Branżowej Szkoły I Stopnia, przeprowadzili prace porządkowe na terenie  Lapidarium Rzeźby Nagrobnej. Inicjatywa  wolontariuszy miała związek z dniem Wszystkich Świętych, które obchodzimy 1 listopada.

Celem akcji było upiększenie otoczenia  cmentarza, a także wyrażenie szacunku i pamięci dla wszystkich, którzy odeszli. Uczniowie sprzątali śmieci, grabili liście i zapalali znicze na grobach. Podczas prac znalazł się także  czas na chwilę refleksji i wysłuchanie krótkiej prelekcji na temat losów dawnych mieszkańców miasta  i historii cmentarza .  Prace były nadzorowane przez pedagogów  I Zespołu Szkół, opiekuna Hufca Pracy oraz pracownika Muzeum Ziemi Wschowskiej zajmującego się działem Lapidarium .

Akcja spotkała się z uznaniem  mieszkańców Wschowy i odwiedzających cmentarz. Uczniowie wykazali się odpowiedzialnością, zaangażowaniem i solidarnością. Pokazali, że potrafią dbać o środowisko, a także szanować tradycję i kulturę narodową.

Autor: Hufiec Pracy