Zapraszamy do udziału w konferencji prasowej, w trakcie której nastąpi przekazanie kapsuły czasu do Muzeum Ziemi Wschowskiej. Konferencja odbędzie się w środę, 31 stycznia br. o godz. 13.00 w sali Zamku Królewskiego we Wschowie. W konferencji wezmą udział: dr Barbara Bielinis-Kopeć (Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków), ks. dziekan Dariusz Ludwikowski (parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika), ks. dr hab. Robert Kufel (Archiwum Diecezjalne w Zielonej Górze) oraz Damian Małecki (Muzeum Ziemi Wschowskiej).

Konferencję poprzedzą rozmowy z zaproszonymi gośćmi, które dotyczyć będą zarówno historii Wschowy, jak i kapsuły czasu. Spotkania będą transmitowane na żywo na kanale YouTube.

W trakcie konferencji zaprezentowany zostanie film promujący najstarszą kapsułę czasu na świecie. Szczegółowo omówiona zostanie jej zawartość oraz przedstawiony harmonogram prac związanych ze znaleziskiem. W trakcie konferencji nastąpi również podpisanie umowy o przekazaniu kapsuły przez ks. dziekana Dariusza Ludwikowskiego z parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie do Muzeum Ziemi Wschowskiej. Zostanie  także podpisane porozumienie o współpracy w opracowaniu znaleziska między Muzeum Ziemi Wschowskiej a Archiwum Diecezjalnym w Zielonej Górze. W konferencji prasowej weźmie udział tłumacz języka angielskiego.

Ponadto w godzinach 10.00 – 17.00 wybrana zawartość kapsuły będzie wystawiona dla zwiedzających w sali Zamku Królewskiego we Wschowie, a od 14.45 odbędzie się zwiedzanie miasta śladami kapsuły czasu.

Kapsuła czasu składa się z czterech wkładów pochodzących z lat 1726, 1786, 1884 i 1914. Zawartość została wydobyta z kuli zwieńczenia wieży kościoła farnego we Wschowie w trakcie trwających prac remontowych. Ogółem odkrytych zostało m.in. kilkadziesiąt stron dokumentów, numizmaty i inne. Wartość odkrycia podkreśla bardzo dobry stan jego zachowania.

10.00-12.20  Wiadomość z przeszłości. Rozważania na temat kapsuły czasu

10.00-10.15 Barbara Ratajewska,

11.00-11.15 Przemysław Wojciech,

12.00-12.20 ks. dziekan Dariusz Ludwikowski, ks. dr hab. Robert Kufel,

13.00 Konferencja prasowa

13.00 Prezentacja filmu promującego kapsułę czasu ze Wschowy,

13.05 Wystąpienie dr Barbary Bielinis-Kopeć (LWKZ),

13.10 Omówienie zawartości kapsuły czasu (Anna Napierała/Przemysław Wojciech),

13.25 Przedstawienie harmonogramu prac (konserwacja, tłumaczenie, opracowanie, przygotowanie ekspozycji),

13.30 Podpisanie umowy o przekazaniu i opracowaniu zawartości kapsuły czasu,

13.35 Pytania mediów,

13.45 Okolicznościowy poczęstunek,

14.45- 16.30 Śladami kapsuły czasu

14.45-15.15 Zwiedzanie miasta wraz z przewodnikiem (miejsce zbiórki w sali konferencyjnej Zamku Królewskiego),

16.00-16.30 Zwiedzanie miasta wraz z przewodnikiem (miejsce zbiórki w sali konferencyjnej Zamku Królewskiego).