W środę 31 stycznia br. na Zamku Królewskim we Wschowie odbyła się konferencja prasowa w trakcie której nastąpiło przekazanie kapsuły czasu w 10-letni depozyt do Muzeum Ziemi Wschowskiej. W konferencji wzięli udział: dr Barbara Bielinis-Kopeć (Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków), ks. dziekan Dariusz Ludwikowski (parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika), ks. dr hab. Robert Kufel (Archiwum Diecezjalne w Zielonej Górze), Barbara Ratajewska (przewodnicząca Rady Muzeum) oraz Damian Małecki (Muzeum Ziemi Wschowskiej).

Konferencję poprzedziły rozmowy z zaproszonymi gośćmi, które dotyczyły historii Wschow oraz kapsuły czasu. Spotkania były transmitowane na żywo na kanale YouTube protekst (zw.pl):

Konferencję rozpoczęła prezentacja filmu promującego najstarszą kapsułę czasu na świecie. Następnie zawartość kapsuły została omówiona podczas prezentacji przygotowanej przez pracowników muzeum Anny Napierała i Przemysława Wojciech. Zaprezentowany został również harmonogram prac związanych ze znaleziskiem, omówiony przez dyrektora MZW. Kulminacyjnym momentem konferencji prasowej było podpisanie umowy o przekazaniu kapsuły przez ks. dziekana Dariusza Ludwikowskiego z parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie do Muzeum Ziemi Wschowskiej. Podpisano też porozumienie o współpracy w opracowaniu znaleziska między Muzeum Ziemi Wschowskiej a Archiwum Diecezjalnym w Zielonej Górze. Całość była transmitowana na żywo na kanale YouTube protekst (zw.pl):

Po części oficjalnej publiczność i media licznie przybyły do Zamku, miały możliwość skierowania pytań do prelegentów. Po których na wszystkich obecnych czekał poczęstunek.

O 14.45 i 16.00 odbyło się zwiedzanie miasta śladami wydarzeń przywołanymi w dokumentach pochodzących z kapsuły czasu.

Ponadto w godzinach 10.00 – 17.00 wybrana część zawartości kapsuły została po raz pierwszy zaprezentowana publicznie.