W związku ze zbliżającą się Nocą Muzeów 2024, udostępniamy program wydarzeń, które dla Was przygotowaliśmy na piątek, sobotę i niedzielę (17-19 maja).

🔹Piątek 17.05, godz. 16.15-18.00, pl. Zamkowy 2.

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów we Wschowie zostanie poprzedzona otwarciem nowej wystawy czasowej pt. „Epoka Napoleońska”.

•Przed wernisażem będzie możliwość wysłuchania wykładu pana Huberta A. Nowaka pt. ,,Ziemia wschowska w epoce napoleońskiej”, który odbędzie się o godz. 16.15.

• Franciszek Łuckiewicz jest twórcą prywatnego muzeum ,,Wojen i Życia” w Żarach, zarejestrowanego przez MKiDN w lutym 2017 r. Zalążek zbiorów stanowiła kolekcja zapoczątkowana przez jego ojca Jana. Franciszek Łuckiewicz jest organizatorem wielu wystaw prezentowanych w muzeach w całej Polsce, a także podczas imprez związanych z okresem Napoleona I. Większość zabytków stanowi wyposażenie mundurów żołnierzy wojsk z epoki napoleońskiej. Do najcenniejszych eksponatów w zbiorach należą: kompletna kolekcja guzików z numerami 1-156 (najprawdopodobniej jedyna taka na świecie), maska pośmiertna cesarza Francuzów wykonana przez pracownicę Muzeum Luwru, bęben kaprala dobosza wraz z jego dokumentami, zbiór grafik z zakładu Epinac-Pellerin przedstawiających sceny batalistyczne z życia Napoleona I oraz marszałków Wielkiej Armii. Ponadto na prezentowanej wystawie będzie można zobaczyć kolekcje orłów, blach z czapek i klamer, płomieni grenadierskich, nabijek i innych interesujących eksponatów. Wernisaż wystawy nastąpi o godz. 17.00.

🔹Sobota 18.05, pl. Farny 3, pl. Zamkowy 2 i Lapidarium Rzeźby Nagrobnej.

Tego dnia w godzinach 13.00-21.00 czynne będą dla zwiedzających obie siedziby Muzeum oraz Lapidarium Rzeźby Nagrobnej.

•godz.16.00, plac Farny 3 – wykład otwarty: ,,Yōkai. Bestiariusz japoński”,

•godz.17.00, plac Farny 3 – oprowadzanie po wystawach stałych z historią Wschowy w tle,

•godz.18.00, plac Farny 3 – wykład otwarty: ,,440. rocznica urodzin Melchiora Teschnera”,

•godz.19.30 ul. Spokojna – spacer po Lapidarium Rzeźby Nagrobnej.

🔹Niedziela 19.05, Tylewice – kościół pw. Narodzenia NMP

•godz. 16.00 – koncert organowy z okazji zakończenia renowacji organ, przygotowany w ramach Roku Melchiora Teschnera w partnerstwie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Aktywizacji Wsi ,,PRZY SZKOLE” w Łysinach.

Udział we Wszystkich wydarzeniach jest darmowy!

Serdecznie zapraszamy.