W sobotę, 17 maja, Muzeum Ziemi Wschowskiej po raz trzeci włączyło się w europejskie obchody Nocy Muzeów. Podobnie jak w innych placówkach muzealnych przygotowano liczne atrakcje.
Rozpoczęliśmy pokazem walk rycerskich na Pl. Zamkowym, w którym uczestniczyli członkowie wschowskiej Roty św. Judy Tadeusza.
Od godziny 18.00 zostały udostępnione wszystkie siedziby muzeum i specjalnie przygotowane wystawy czasowe. Przy Pl. Zamkowym otwarto ekspozycje: „Świat według Mleczki”, znakomitego krakowskiego rysownika i karykaturzysty Andrzeja Mleczki oraz „Polski plakat filmowy w zbiorach Muzeum Ziemi Wschowskiej”. Patronat nad tą wystawą, jak również nad Filmową Nocą Muzeów we Wschowie, objął Polski Instytut Sztuki Filmowej. Projekcje, zorganizowane przy współpracy z CKiR we Wschowie, odbyły się w siedzibie przy Pl. Farnym, gdzie o godz. 19.00 wyświetlona została „dobranocka” dla dzieci, a o godz. 21.30 dorośli mogli obejrzeć „Film z plakatu”.
W kamieniczkach przy Pl. Zamkowym goście mieli możliwość wybicia dla siebie kopii tymfów – złotówek Jana Kazimierza, a wieczorem mogli uczestniczyć w spacerze po Lapidarium Rzeźby Nagrobnej – pt. „Światło w ciemności”. Zorganizowano również spacery po wystawach w kamieniczkach i w dawnej rezydencji jezuickiej, gdzie przewodnicy szczegółowo omawiali historie zbiorów, losy poszczególnych eksponatów, a także dzieje Wschowy i jej mieszkańców.
Dla dzieci przygotowano konkurs, który polegał na rozwiązaniu specjalnie na tę okazję przygotowanych kart pracy. Rozstrzygnięcie konkursu będzie miało miejsce już w najbliższą niedzielę, 25 maja.2014 r., o godz. 14.00 podczas „Niedzielnych zabaw w muzeum”. Serdecznie zapraszamy.