Już w piątek 19 września w Muzeum Ziemi Wschowskiej będzie czynna kolejna wystawa planszowa. Jako, że rok bieżący jest rokiem okrągłych rocznic obu wojen światowych postanowiliśmy raz jeszcze zachęcić Państwa do zgłębienia wiedzy o ich historii. Tym razem jednak przyjrzymy się już nie pierwszej, a drugiej wojnie światowej, a konkretnie jej przebiegowi na terenie Wielkopolski. Tytuł wystawy brzmi: „Życie codzienne w okupowanej Wielkopolsce 1939 – 1945”.

Ekspozycja została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Na planszach przedstawiono dokumenty i fotografie z okresu tzw. Kraju Warty, jak nazwano wcieloną do III Rzeszy Wielkopolskę. Pochodzą one z wielkopolskich (w tym leszczyńskich) zasobów archiwalnych, muzealnych, bibliotecznych, a także ze zbiorów prywatnych. Zaprezentowane zbiory zostały opatrzone komentarzem historycznym.

Tematyka dotyczy różnych aspektów życia codziennego w Wielkopolsce doby okupacji hitlerowskiej. Poruszono m. in. problemy: terroru nazistowskiego, forsownej germanizacji, antypolskiej i antykatolickiej polityki władz okupacyjnych czy rozwoju konspiracji na terenie Wielkopolski.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 19 października br. przy Placu Farnym 3.

Ilustracja: Wypędzanie Polaków z Wielkopolski bezpośrednio po zakończeniu działań wojennych, jesień 1939 (źródło: Wikipedia.org).