Mamy przyjemność zaprezentować drugą z naszych nowości wydawniczych. Jest nią książeczka: ,,O Serapisie, najważniejszym bóstwie egipskim”, będąca po części reprintem tekstu Johanna Lehmanna, który spędził w naszym mieście 31 lat swojego życia, poczynając od 1670 roku. Pozycja ta została wzbogacona krótką biografią autora, jak również unikatowymi rycinami z epoki. Pomysł przekładu z języka łacińskiego zrodził się w związku z 350. rocznicą przybycia do Wschowy Johanna Lehmanna oraz objęcia przez niego stanowiska pastora parafii staromiejskiej. Chcąc poszerzyć wiedzę na temat działalności naukowej tej nadal mało znanej postaci, postanowiliśmy przetłumaczyć jedną z przygotowanych przez niego dysertacji. Praca stanowi jeden z bardziej znaczących i rozpoznawalnych tekstów Lehmanna. Wspominają o niej m.in. prof. Krzysztof Migoń w „Recepcji książki orientalistycznej na Śląsku do końca XVIII wieku” (1996) oraz dr hab. Hieronim Kaczmarek w „Polskich badaniach nad starożytnym Egiptem do końca XIX wieku” (2016). Warto dodać, że nazwisko Lehmanna pojawia się tam obok Jana Jonstona, wybitnego leszczyńskiego uczonego, autora wydanej w 1639 r. „Horae Subcisivae”, traktującej również o historii starożytnego Egiptu. Do grona XVII-wiecznych badaczy z obszaru ziemi wschowskiej, podejmujących w swoich pracach tę tematykę, można zaliczyć również Andreasa Gryphiusa, absolwenta wschowskiej szkoły łacińskiej. Książka „Mumiae Vratislavienses” z 1662 roku powstała pod wpływem przeprowadzonych przez niego sekcji egipskich mumii. Uczonych tych można określić mianem swoistych prekursorów egiptologii na ziemi wschowskiej.

Serdecznie zachęcamy do nabycia tej wyjątkowej pozycji, która pozwoli przenieść się Państwu do XVII-wiecznej Wschowy, jak również poczuć klimat starożytnego Egiptu. Koszt: 15 złotych. Mimo tego, że Muzeum Ziemi Wschowskiej jest nieczynne dla zwiedzających – pracownicy MZW są na swoich stanowiskach. Nasze publikacje są dostępne w sklepiku muzealnym przy pl. Farnym 3. Można umówić się telefonicznie: 65 540 16 40 lub skontaktować mailowo: edukacja.muzeum.wschowa@gmail.com czy przez wiadomość wysłaną na muzealny fanpage fb.