23 lutego 1766 r., w następstwie dotkliwych poparzeń zmarł Stanisław Leszczyński. Był najdłużej żyjącym z wszystkich monarchów polskich oraz ostatnim księciem Lotaryngii i Baru. Stanisław urodził się na kresach, jako jedyny syn ówczesnego starosty wschowskiego. W ciągu 88 lat swojego długiego życia, dwukrotnie sięgał po polską koronę. Jego druga elekcja oraz ponowne panowanie, zostało przerwane na skutek interwencji wojsk rosyjskich. Po zrzeczeniu się na rzecz  Augusta III Sasa polskiego tronu, Stanisław objął dożywotnio księstwo Lotaryngii i Baru. Swoim nowym poddanym, dał się w poznać jako władca oświecony i dobroczynny. Na krótko przed śmiercią, Stanisław odbył jeszcze swoją ostatnią rozmowę z przybyłym na dwór w Luneville,  wysłannikiem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Lotaryńczycy pogrążyli się w szczerej żałobie, ku czci zmarłego króla-dobroczyńcy. Dzwony we wszystkich kościołach księstwa dzwoniły po pół godziny, trzy razy dziennie przez czterdzieści dni.

Gniazdo rodowe króla mieszczące się w sąsiednim Lesznie, jak również pozostałe włości  należące do Stanisława i jego małżonki Katarzyny Opalińskiej, zajmowały znaczący obszar dawnej Ziemi Wschowskiej. Z tego właśnie powodu cieszy nas fakt, że od niedawna portrety pary królewskiej można zobaczyć na stałej ekspozycji w Muzeum Ziemi Wschowskiej. Te unikatowe w skali Polski obrazy, autorstwa wybitnego węgierskiego malarza Ádáma Mányoki, zostały przez nas sprowadzone z Muzeum Narodowego w Warszawie, przy okazji realizowanej ostatniej wystawy czasowej. Za zgodą dyrektora MNW dr hab. Łukasza Gawła, portrety pozostaną we Wschowie na dłużej, jako depozyt. Tym samym jest to drugi portret królewski użyczony na naszą ekspozycję stałą przez Muzeum Narodowe w Warszawie. Pierwszy natomiast trafił do Wschowy w 1968 r.  i przedstawia Stanisława Augusta Poniatowskiego. Te bezcenne eksponaty wspaniale uzupełniają  naszą galerię portretów królewskich, pochodzących z sali senatu mieszczącej się niegdyś we wschowskim ratuszu. To  zaszczyt, że możemy prezentować dzieła tej klasy w naszym mieście. Innym depozytem związanym również z osobą król Stanisława, jest popiersie pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu, jedyny tego typu egzemplarz w Polsce. Zabytki te bez wątpienia pomogą przywołać nam historię królewskiego miasta Wschowy wszystkim, którzy zechcą zwiedzić nasze muzeum.