Szanowni Państwo,

Muzeum Ziemi Wschowskiej zaprasza na oficjalne otwarcie stałej wystawy „Wschowa w XIX i XX wieku”, które odbędzie się 12 grudnia br. o godzinie 17.00, w siedzibie przy placu Farnym 3.

Dwie godziny wcześniej, o godzinie 15.00, zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Jana Metelskiego, zasłużonego wschowskiego działacza niepodległościowego, działającego na początku XX w.  Tablica zostanie odsłonięta w 105. rocznicę wiecu polskiego, na budynku Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie przy ul. Niepodległości 1.

Muzeum w swoich zbiorach posiada liczną kolekcję eksponatów przedstawiających życie mieszkańców Wschowy w wieku XIX i pierwszej połowie XX w. Spośród kilku tysięcy eksponatów o bardzo zróżnicowanym charakterze m.in. mebli, przedmiotów codziennego użytku, porcelany, pocztówek, fotografii i banknotów, wybranych zostało kilkadziesiąt obiektów, które znajdą się na nowej ekspozycji.

Celem wystawy jest przybliżenie mieszkańcom Wschowy jak i zwiedzającym historię naszego miasta z okresu ostatnich dwóch wieków, kiedy na skutek II rozbioru Wschowa znalazła się w granicach Prus i państwa niemieckiego, z przerwą w latach 1806-1815, kiedy była częścią Księstwa Warszawskiego.

Na początku XIX w. Wschowa liczyła ok. 4 tys. mieszkańców, którzy zajmowali się rzemiosłem, w tym przede wszystkim sukiennictwem.  Największe zmiany administracyjne nastąpiły w roku 1887, kiedy to z części powiatu wschowskiego utworzony został powiat leszczyński. W okresie od 1815 do 1919 r. Wschowę zamieszkiwali Niemcy, Polacy i Żydzi, a liczba mieszkańców z czasem wzrosła do poziomu z XVII w. osiągając blisko 7,5 tys.

Wystawa stała została przygotowana w związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą muzealnictwa we Wschowie. Dodatkowo już od 13 grudnia br. w drugiej siedzibie muzeum przy pl. Zamkowym 2, uruchomiona zostanie również wystawa czasowa, przybliżająca historię oraz najciekawsze wydarzenia zrealizowane we wschowskim muzeum na przestrzeni ostatnich 100 lat.

Serdecznie zapraszamy!