Rok 2024 ustanowiony Rokiem Melchiora Teschnera w Gminie Wschowa.

Na prośbę Muzeum Ziemi Wschowskiej dotyczącej upamiętnienia 440. rocznicy urodzin wybitnego wschowianina Melchiora Teschnera, radni podczas sesji zagłosowali jednogłośnie za podjęciem Uchwały Nr LXII/582/2024 o ustanowieniu roku 2024 Rokiem Melchiora Teschnera na terenie Gminy Wschowa.

W ramach tego wydarzenia zrealizowany zostanie cykl wydarzeń związanych z upowszechnianiem wiedzy na temat życia i działalności wschowskiego kompozytora, takich jak: koncerty, prelekcje, wydanie okolicznościowego folderu oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Obchody roku Melchiora Teschnera zostaną ponadto powiązane z przypadającą 24 grudnia br. 420. rocznicą powstania kościoła Żłóbka Chrystusa oraz promocją przygotowywanej przez Muzeum publikacji poświęconej temu wyjątkowemu zabytkowi.

Pierwsze z wydarzeń odbędzie się w przededniu 440. rocznicy urodzin kompozytora w kościele pw. św. Jerzego w Przyczynie Górnej, w którym przez ponad 20 lat Melchior Teschner pełnił posługę jako pastor. Chcąc przybliżyć twórczość kompozytorską Teschnera, Muzeum Ziemi Wschowskiej przygotowało koncert chóralny, który odbędzie się 28 kwietnia o godzinie 16.00 (wstęp wolny). Już dziś serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu oraz śledzenia naszego profilu, na którym będziemy zamieszczać w ciągu roku wpisy dotyczące wydarzeń z życia Melchiora.