W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, 10. listopada, w Muzeum Ziemi Wschowskiej została otwarta wystawa „POLSKIE GODŁO. Orły z kolekcji Janusza Skrzypczaka”. Wpisuje się ona w ważną dla polskiej historii i symboli narodowych uroczystość, jaką jest listopadowe święto.

Wystawę tworzy autorski wybór właściciela kolekcji – antykwariusza z Leszna – Janusza Skrzypczaka, który przedstawia siebie słowami: „Zbieraczem staroci jestem od zawsze. Kolekcjonerstwu poświęciłem się całkowicie  i stało się ono moim sposobem na życie i utrzymanie rodziny. Segregując nowe nabytki, perełki zostawiam dla siebie, a resztę  rozprowadzam pomiędzy muzeami i zaprzyjaźnionymi miłośnikami staroci. Wystawę  POLSKIE GODŁO wyselekcjonowałem ze zbioru, który wcześniej prezentowałem pod nazwą SKRZYDLATE GODŁO.”

Pan Janusz Skrzypczak przyznaje, że wiele z prezentowanych eksponatów otrzymał jako darowizny od ludzi, którzy widząc co robi dla regionalnych artefaktów, powierzyli mu swoje pamiątki rodzinne na wieczny depozyt. Stąd zobowiązanie wobec darczyńców i chęć pokazania zbiorów w formie wystawy.

Autor wystawy tak opisuje eksponowane zbiory: „Pośród orłów są godła urzędowe, sygnowane i anonimowe. Możemy je datować na podstawie wiedzy zawartej w Dziennikach Ustaw i licznych opracowaniach wybitnych historyków i kolekcjonerów. Sporą ilość w kolekcji stanowią urzędowe emaliowane tablice z polskim godłem, a najciekawsze z nich to cztery szyldy wykonane w pracowni – Otto Golisch Konigshutte O/S z orłem stylizowanym na wzór z 1919 r. Policja Państwowa autonomicznego województwa śląskiego używała ich tylko przez pięć lat w okresie od 1922 do 1927 roku. Największy ładunek emocji patriotycznej jest zawarty w haftowanych orłach, wyprutych z polskich sztandarów przez dzielnych pracowników firmy Rudolfa Łaskiego podczas drugiej wojny światowej w Lesznie.

Janusz Skrzypczak, jak każdy kolekcjoner, ma bardzo osobisty stosunek do swoich zbiorów, co wyraża słowami: „Lubię wizerunki  Polskiego Godła z czasów burzliwych w naszej historii, czyli z okresu powstania  listopadowego i powstania styczniowego. Wizerunki Pogoni Litewskiej i Archanioła Michała ukazują historyczne powiązania z naszymi sąsiadami za miedzą. Estetycznie najbardziej odpowiada mi wzór z 1919 r., godło które jest wzorowane na orle ostatniego króla Polski Stanisława Poniatowskiego. Lata od 1944 do 1989 roku to czas orła bez korony, której brak  zawsze mnie irytował. Pokolenie Polaków urodzonych po 1989 r. ze zdziwieniem ogląda te „wybrakowane” orły czasów PRL-u. W różnych okresach historii na tarczy piersiowej orła umieszczano znaki ówcześnie panujących władców. Usuwano krzyż z korony lub dokładano na skrzydłach pięcioramienne rozety. Dodawano atrybuty władzy, które później modyfikowano lub znowu je usuwano. Legenda o wodzu Polan – Lechu,  który w Gnieźnie obserwując orła na tle słońca, wybrał go na swój symbol czyli herb, przemawia do wyobraźni. Legenda jest spisana w Kronice Wielkopolskiej z 1273 roku. Zgadzam się z tymi, którzy mają wątpliwości co do ptaka z denara Bolesława Chrobrego: czy to kogut czy orzeł, a może nawet paw?”

Janusz Skrzypczak dzieli się swoją wiedzą i kolekcją, wyrażając nadzieję, że uda się przenieść tą pasję i zdobyć zainteresowanie odbiorców wystawy. Dla zwiedzających wystawę został przygotowany bezpłatny folder.

Muzeum Ziemi Wschowskiej  i autor zapraszają do kamieniczek mieszczańskich przy Placu Zamkowym 2. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 12 listopada 2015 r. do końca lutego 2016 r.